Features
Solar Power Energy Storage Lithium Ion 51.2V 100Ah Battery
Accept high charge rates 1C
No maintenance is required & No battery memory effect
Wider operating temperature range, almost no temperature derating effects
Safer and more environmentally friendly
Parameters
| Brand | Manly/OEM |
| Product Name | Solar Power Energy Storage Lithium Ion 51.2V 100Ah Battery |
| Chemistry | LifePo4 /NMC/ TBD |
| Voltage | 51.2V or Customzied |
| Capacity | 100Ah or Customzied |
| Efficiency | 98% |
| Cycle Life | More than 3500 times @0.2C |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-discharge | < 2%/Monthly |
| Suggested Charge Current | 0.2C~1C /Adjustable |
| Max Discharge Current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C /Adjustable |
| BMS Discharge Current Cut-off | 30.0 V |
| Charge Voltage | 52.5-54V |
| Enclosure | Plastic case/Metal |
| Terminal | Steel/M8/M6 |
| Guarantee Period | 36 Months |
| Design Life | 10~15 Years |
| OEM/ODM Serive | Acceptable |
| Enclosure IP Rate | IP65 |
| Monitoring & Protection | With BMS protection in each Module, and breaker embedded in the system |
| Alarms | Battery Operation/Out of Battery/System fault/Temperature alarm |
Application | Applied in off-grid and hybrid systems, Compact Design, Modular Expansion |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.
For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Our main products including Lithium Deep Cycle batteries for solar system/RV/marine/off-grid uses, high burst cranking/ starting batteries for car/boat, Lithium ESS for industrial & residential use, Power Battery system for forklift/golf cart/high voltage vehicle and so on.
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: lithium ion 51.2v 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












