Features
Power Wheels 12V Battery LiFePO4 60Ah
Extremely quick recharge and higher discharge rates
Excellent deep cycle performance
LiFePO4 Chemistry with IP65 waterproof case
Lower self-discharge make it an ultra-long life 10 ~15 years
Much safer than any other lithium-ion technology
Parameters
| Item | Power Wheels 12V Battery LiFePO4 60Ah |
| Brand | MANLY/OEM |
| Part Number | MLP1260A |
Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 60Ah |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Suggest Charge Current | 12A |
| Max. Charge Current | 30A |
| Charging Time | 1~5H |
| Standard Continuous Discharge Current | 12A |
| Max. Discharge Current | 60A |
| Surge Current | 120A@≤3S |
| Charging Method(25℃) | CC/CV |
| Operating Temperature Range | -20℃ ~ +60℃ |
| Float Life (20℃) | 3-5 year |
| Container Material | ABS/Customized |
More 12V models: 12V6Ah, 12V9Ah, 12V12Ah, 12V42Ah, 12V48Ah ... 12V100Ah, 12V200Ah, 12V300Ah, and etc.
Other capacity and voltage can be customized according to your specific product requirements.
Applications of the 12 Volt Lithium Battery

Why Choose MANLY Battery?
1. Specializing in battery for over 12 years
2. 25 automatic production line, Daily capacity for the battery pack is 3,000 pieces per day
3. Customized processing, OEM&ODM custom services
4. We have many big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
5. After-sales service for 36 months, lifelong technical service support
Customer Real Feedback

MANLY Battery factory overview



FAQ
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: How about the lead time?
A: Usually, we haven't stable stock in the warehouse. for samples is around 20 ~ 25 working days, for mass production is around 15 ~ 20 working days.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Is the scale of MANLY Battery production?
A: We have 3 production bases, covering an area of 120 square kilometers.
Contact MANLY Battery
Contact: Jerry
Mob/WhatsApp: +8618948728639
Fixed telephone:+86 0755-2817-1273
Email: info@manlybatteries.com
Hot Tags: power wheels 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












