Features
Electric Wheelchair 24Ah 12V Lithium Iron Battery
Rechargeable LiFePO4 battery
High capacity, light-weight
Compact size and lighter weight
Deep discharges up to 100%
Very low self-discharge (<3% per month)
High-temperature resistance
Specifications
| Item | Electric Wheelchair 24Ah 12V Lithium Iron Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1224P |
| Related Capacity | 24Ah |
| Nominal Voltage | 12V |
| Max Discharge Current | 24A |
Max Charge Voltage | 14.6V |
| Discharge Voltage | 10.0V |
| Charging Temperature | 0 ~ +45℃ |
| Discharging Temperature | -20 ~ +60℃ |
| Cycle Life | ≥ 3,500 times |
| Weight | About 2.5 Kg |
| Dimensions (L*W*H) | 38*143*290mm/Customized |
| Battery pack shell material | Blue PVC |
| Lifetime | 10 ~ 15 year |
| Warranty | 3+ years |
Applications Of The 12V Lithium Iron Battery
Various uses, electric cars, garden equipment, fishing equipment, photovoltaic equipment, electric motorcycles, electric tricycle, electric spray, electric water pump, etc.

Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years experience, provide customers with the tailored battery module to meet different applications requirements
2. A complete production line from the battery cell to the battery pack
3. Automation & hand-made Integrated production together
4. Competitive price with excellent factory quality
5. 3 years warranty, provide lifelong technical service support
MANLY Battery Factory Overview



The Feedbacks From Customers


FAQ
Q: Where is the MANLY Battery factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, the Middle East, South America, etc.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty, longer negotiable.
Hot Tags: 12v lithium iron battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












