Features
LiFePO4 12V 12Ah UPS Power Supply Battery
High-quality LiFePO4 material
Low internal resistance
Good consistency, low self-discharge
Extremely quick recharge
Smart battery management system protection
Parameters
| Item | LiFePO4 12V 12Ah UPS Power Supply Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Capacity | 12Ah |
| Nominal Voltage | 12.8V 4S |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 10.0V |
| MAX. Charging Voltage | 14.6V |
| Max. Charging Current | 6A |
| Discharging Current | 6A |
| Max Continuous Current | 12A |
| Max Pulse Current | 36A (≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 or higher can be customized |
| Operating Temperature | Charging: 0℃ ~ +45℃ |
| Discharging: -20℃ ~ +60℃ | |
| Storage Temperature | -20 to ~+45℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Note: If you need different voltage models, such as 12V 50Ah/12V 100Ah/12V 300Ah/48V 50Ah/, 60V, 70V can be customized, please kindly you can inquiry MANLY Battery at info@manlybatteries.com for further communications.
Applications of LiFePO4 12V 12Ah Battery

Why Choose MANLY Battery?
1. 12 years of experience in the lithium battery industry technical team strive for excellence
2. Own factory and complete production facilities
3. Providing high-quality products with our professional R&D team support
4. 7*24 hours online service and lifetime technical support
MANLY Battery Factory Overview



The Customers Feedbacks


FAQ
Q: Where can I get the price?
A: You can inquiry us at info@manlybatteries.com, We will offer you the best quote in 24 hours after we get the battery requirements from you, such as the voltage, capacity, application and etc.
Q: What kind of batteries does your company make and can you customize lithium batteries on request?
A: Our products include our own lithium battery cells (including Li-ion and LiFePO4), as well as battery packs assembled from the corresponding cells, with voltages in the range of 3.2V-72V and capacities up to 300Ah, which can be customized according to customers' specific needs.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Can I add or delete quantity from my order if I change my mind?
A: Yes, but you need to tell us ASPS, if your order has been done in our production line, we can not change it, usually 2 days after the order confirming.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Hot Tags: ups power supply battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












