Features
51.2V 100Ah Deep Cycle Lithium Battery
1.High Energy Density by Adopting LFP Cells
2.High Cycle Round Trip Efficiency (RTE)
3.Wide Working Temperature Range
4.Maintenance Free
5.Works with all chargers/inverters
Parameters
| Battery item | 51.2V 100Ah Deep Cycle Lithium Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP48100A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Minimum Capacity | 100AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 56A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56 |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.More than 12 years of lithium battery production and export experience, ODM OEM is acceptable
2.We are a supplier and innovator specializing in the research, development, design, manufacture and sale of lithium batteries.
3.Scientific manufacturing process and strict quality control system has always been adopted under production.
4.Complete quality management system and nice after-sales services.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:Can it be series or parallel for use?
A: Yes sir, it can support max. 4 in series or parallel connection for use ( 12V series ) and no any additional device.
Q:Can I get one sample for test?
A:Sure. We offer technical support and design before sample test according to your real need.
Q:What's your warranty terms?
A:We offer 24 months warranty in normal case, and longer term is negotiable.
Q:What's your payment terms?
A: T/T, Alibaba, Paypal, Western Union acceptable
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 51.2v 100ah deep cycle lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












