Features
50Ah 48V Lithium Ion Battery
Embedded BMS (Battery Management System): improve lifespan AND secure the battery
No Lead, no heavy metal, no toxic element
Calendar life > 10 years
Excellent temperature robustness (-20 °C up to +60 °C)
Constant power during discharge (very low internal resistance)
Very low Peukert’s losses (energy efficiency >96 %)
Parameters
| Battery item | 50Ah 48V Lithium Ion Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 54.75V |
| Discharge Cut-off Voltage | 37.5V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 22A |
| Discharge Peak Current | 52A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65 |
| Communication | RS485 |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment.
2.Source manufacturers, quality assurance.
3.Develop technical solutions according to customer needs.
4.Our battery products support passing the certificates of UL, CE, RoHS, FCC, IEC, UN38.3, MSDS.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: Can you make a customized battery?
A: Of course, we have a professional engineer team who can give you the most suitable solution according to your special requirements.
Q: Can we get samples?
A: Yes
Q: How about your warranty policy and after-service?
A: Our service will be provided to customers during selling and after-sale.
Q: Do you have your own single-cell factory and battery pack assembly line factory?
A: High productivity of around 3k per day lithium battery packs, and 1,200,000 per day lithium battery cells.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 48v lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












