Features
IP67 IP65 waterproof lithium battery 25.6V 100Ah Battery
Installed IC chip will prevent the battery pack from over charge and over discharge.It helps protect battery chemistry integrity and prolongs battery life.
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage.
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Item | IP67 IP65 waterproof lithium battery 25.6V 100Ah Battery |
| Cell | 3.2V Cell |
| Standard Voltage | 24V |
| Rated Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | 3500+ times |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | Less than 2% |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C |
| Max Pulse discharge current | 3C within 3s |
| BMS Discharging Cut off voltage | 20.0V |
| BMS Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Battery Shell | Customized |
| Output Plug | Customized |
| Warranty | 36 Months |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With 12 years of domestic and international market experience serving famous brands
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
Passed ISO9001 international quality management system
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
QUALITY
CE, UL, SGS, FCC, ROHSand Iso9001: 2000 certified
EXPERTISE
Professional technical personnel, providing professional technical
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock
Different order quantity has different prices
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Hot Tags: 25.6v 100ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












