Features
25.6V 100Ah Lithium Iron Phosphate Battery 24V 80Ah
Can store at any state of charge without degradation
Cost effective - will last 5x longer than an equivalent SLA or VRLA battery
Built in over charge and over discharge protection
Built in over current protection
Low self-discharge
Good storage characteristics
Good high or cold temp performance
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Item | 25.6V 100Ah Lithium Iron Phosphate Battery 24V 80Ah |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Standard Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 80Ah/2048Wh |
| Recharge Cycle | 3500+ times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | Less than 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max discharge current | 3C within 3s |
| Discharging Cut off voltage | 16.0V |
| Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Casing material | Metel or TBD |
| Output Port | Customized |
| Battery Warranty | 36 Months |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM | Adjustable |
Communication Port | RS232/RS485/CANBUS |
IP Rating | IP65 (up to IP67) |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Charger(Optional)
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery
3+ Years Warranty
We give a long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
High Quality
The battery we sell is all verified by our long-term market, with high quality and suitable performance.
Dedication
Strong manufacturing capability, excellent automatic production equipment
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome samples in order to test and check the quality.
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Hot Tags: 25.6v 100ah lithium iron phosphate battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












