Features
12v 22ah lithium battery 12.8 volt 24ah 21700 battery megapower lifepo4 batteries
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
Battery Package: Waterproof and dustproof battery box, portable lightweight, and multiple interfaces.
Lighter weight: About 40% -50% of the weight of a comparable lead acid battery.
Parameters
12v 22ah lithium battery 12.8 volt 24ah 21700 battery megapower lifepo4 batteries | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12VP |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 24Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 288Wh |
| Cycle Life | >3500 times |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 4.8A/0.2C |
| Max Charing Current | 24A/1C |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 24A/1C |
| Pulse discharge current | 72A (<3s)/3C |
| Mechanical Data | |
Housing![]() | Waterproof Pvc |
| Battery Size | Flexible |
| Plug | Flexible |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 12v 22ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













