Features
Lithium Ion 48V 100Ah 5kw lifepo4 battery support the batteries in parallel
Over 10 years lifespan
Compact size and lighter weight
High quality & high safety
Lightweight and small size
Total weight and volume is 1/3 of the same size of lead-acid batteries, both the elderly, women, and children can easily carry
Parameters
| Brand | Manly |
| Product | Lithium Ion 48V 100Ah 5kw lifepo4 battery support the batteries in parallel |
| Chemistry | LifePo4 or Customzied |
| Nominal Voltage | 48V or Customzied |
| Nominal Capacity | 100Ah or Customzied |
| Efficiency | 99% |
| Cycle Life | 3500+ times @0.2C |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-discharge | < 2% per month |
| Recommend Charge Current | 0.2C~1C |
| Max Discharge Current | 3C(<3s) |
| Constant discharging current | 1C |
| BMS Discharge Current Cut-off | 30.0 V |
| Recommed Charge Voltage | 52.5-54V |
| Enclosure Type | Plastic /Aluminum /Metal case/Customzied |
| Terminal Type | Steel/M8/M6 |
| Guarantee | 36 Months |
| Lifespan | More than 10 years |
| OEM/ODM Serive | YES |
| Enclosure Protection | IP65 (Up to IP67) |
| Monitoring & Protection | With BMS protection in each Module, and breaker embedded in the system |
| Alarms | Battery Operation/Out of Battery/System fault/Temperature alarm |
Application | Applied in off-grid and hybrid systems, Compact Design, Modular Expansion |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Quality assurance: We strictly select materials and multi-layer production processes to control the quality first
R & D, production and sales services: High-tech R & D team, technology industrial park, to provide you with cost-effective products
High-quality lithium iron phosphate battery core, high capacity, high power, with explosion-proof valve and PTC thermistor double protection, the cycle life of up to a thousand times
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: lithium ion 48v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












